Odistené cesty

Horolezecké cesty športového typu v pevnej skale. Ich krásu umocňuje okrem veľhorského charakteru aj naše precízne odistenie lepenými borhákmi.

JUBILEJNÁ, kl. IV - VELICKÝ ZUB, 2002 m.n.m.

Zoberte do nej svoje deti a možno neskôr vaše deti do nej zoberú vás.

Sedemnásty november je revolučný dátum. Pred pätnástimi rokmi bola vo Vysokých Tatrách 17. 11. 1999 založená Muraria - krajina nádychu. Urobte si spolu s nami radosť aj Vy a prelezte si pri tejto príležitosti otvorenú Jubilejnú cestu na Velický zub.

Je vhodná pre všetkých znalých, ale najmä pre nasledujúcich sedem kategórií.

1. Skúsených rodičov horolezcov s vlastnými deťmi

Vďaka vysokému štandardu zabezpečenia výstupovej cesty a podrobným informáciam potrebným k výstupu, majú rodičia horolezci možnosť zdieľať radosť z veľhorského horolezeckého výstupu so svojimi deťmi sami, bez cudzej pomoci. Cesta je vhodná pre lezecky aktívne deti vo veku od 10 rokov. Optimálne horolezecké družstvo je kombinácia: rodič-dieťa-rodič. Dieťa (ale aj rodič) musí byť schopné liezť v piatom stupni UIAA ako aj samostatne ovládať techniku istenia a zlaňovania.

2. Športujúcu nehorolezeckú mládež s profesionálom

Rodičia nehorolezci môžu skutočný horolezecký zážitok sprostredkovať svojim deťom za pomoci inštruktora horolezectva, alebo horského vodcu. Cesta je vhodná pre deti a mládež bez horolezeckých znalostí vo veku od 12 rokov. Lezecké pasáže v stupni IV UIAA totiž obvykle predstavujú hornú hranicu možností preleziteľnosti pre nehorolezca. Lepšie predpoklady pre zvládnutie cesty majú športovci. Strach z výšky nie je prekážkou, v horolezectve sa dobrovoľne aj nedobrovoľne občas boja všetci.

3. Turistov, "feratistov" a ďalších športovcov s profesionálom

Stále aktívni milovníci hôr majú v ceste možnosť vyskúšať si skutočné horolezectvo. Lezenie prináša rozdielny zážitok od šliapania dolinou v mnohokrát dlhých zástupoch turistov. Pohyb po vertikále dotýkajúc sa rukami výlučne skaly je iný ako "revízia bleskozvodov" na feratách. Lezecké pasáže v stupni IV UIAA obvykle predstavujú hornú hranicu možností nehorolezca. Vyšší vek nie je prekážkou, v horolezectve často platí heslo: "Starý horolezec - dobrý horolezec."

4. Horolezcov lezúcich pre radosť

Vďaka orientácii na juhozápad poskytuje cesta príjemné lezenie po vyhriatej a v tomto prípade aj zaujímavo tvarovanej žule. Je situovaná v nádhernej scenérii. Lezeckú kulisu jej dotvárajú veže Granátových a Opálových mníchov a často zasnežená východná stena Gerlachovského štítu. Jubilejná je ideálnym premostením ku všetkým cestám v západnej a severozápadnej Velickej stene, Granátovej vežičke, pravému pilieru Granátovej steny ako aj stenám nad Granátovou lávkou.

5. Horolezcov začiatočníkov

Ľahká orientácia v stene a citlivo zvolená kombinácia lepených borhákov s presným opisom miest vhodných na zakladanie vlastných istení je ideálnou formou na zdokonalenie sa v lezení vo veľhorských podmienkach. Reťaze s centrálnym istiacim okom na štandoch umožňujú v prípade krízy zlanenie celou cestou. Bezpečný zostup priamo na miesto nástupu do cesty zároveň dovoľuje preliezať cestu bez ťažkých batohov.

6. Zamilované horolezecké a nehorolezecké páry

Ocenia predovšetkým blízkosť a charakter nástupu ako aj časovú nenáročnosť celého podujatia, umožňujúcu vzájomné dlhé pohľady z očí do očí. Lezečky si môžete obúvať už po 35 minútach od štartu z komfortu Sliezkeho domu. Platí to za predpokladu, ak nebudete rozjímať nad rozdielnosťou tónov dopadajúcich kvapiek na Večnom daždi, privoniavať ku každému kvietku na Kvetnici a škrabkať na krku pasúcich sa kamzíkov a svištov. Na väčšine štandov na seba lezci navzájom vidia, čo je nielen potešujúce, ale v prípadoch, keď strácame hlavu, to umožňuje aj neustálu vzájomnú kontrolu. Zamilované nehorolezecké páry môžu cestu preliezť s diskrétným profesionálom.

7. Skalolezcov (prvé dve dĺžky)

Prvá a druhá dĺžka Jubilejnej cesty je odistená tak, aby ju bolo možné preliezť len s expreskami, bez zakladania vlastných postupových istení. Zo štandu nad druhou dĺžkou sa dá jedným 25 metrovým zlaňákom smerom doprava dostať pod stenu, na nástup do žľabu (Grósz, kl. II), bez nutnosti zanechania meteriálu v stene. Vďaka tomuto sú tieto dĺžky vhodné aj pre rýdzich skalolezcov ako aj lezcov, ktorí majú k dispozícii iba časť dňa.



Prístup pod cestu

Opis výstupovej cesty

Opis zostupu

Časová náročnosť

Bezpečnostné doporučenia

Doporučený materiál a vybavenie

Tatranský horolezecký slovníček

História cesty

Technické údaje



Schéma s opisom výstupu na stiahnutie vo formáte .pdf