V čase, keď je u nás na lezečky už chladno a na mačky ešte málo ľadu, je dobré si urobiť bodku za sezónou. Previsnuté cesty na útesoch nad Andamanským morom patria medzi lezecké terény, za ktorými sa oplatí cestovať ďalej ako sme niekedy ochotní. More plné farebných rýb, vône exotických kadidiel a kuchyne. Nástupy do stien za odlivu a návraty sprevádzané zvukmi nočnej ďžungle. Lezenie viacdĺžiek s vedomím, že v prípade komplikácie si musíme pomôcť sami. To všetko môžu byť katalyzátory lezeckého zrenia. Skúsenosť horolezca je ako mozaika poskladaná zo stoviek osobne hľadaných a ručne brúsených farebných kameňov. Modrý Zafír z Thajska môže byť jedným z nich.
Thajsko je vynikajúcou destináciou na kurzy typu "Climb & Dive". Ak ste potápač, ktorý sa chce naučiť liezť, alebo naopak lezec, ktorý sa chce naučiť potápať, neváhajte a ozvite sa nám.
Minidokument z Korziky je dôkazom, že ak sa na poslednú chvíľu počet účastníkov kurzu zníži na najnižšiu možnú hranicu a vy ste napriek tomu odhodlaný ísť, nemusí to znamenať katastrofu. Počas kurzu sme liezli v stenách Paglie Orby 2525 m, a Capu Tafunatu 2335 m. Predhorská príprava prebiehala v šiestich skalkárskych oblastiach od tých najznámejších ako je Bavella až po "tajné" lokality domácich borcov a prísne chránené skaly zapísané do zoznamu UNESCO. Nádherná žula ostrova mimoriadne vyniká v spojení s vodou, preto sme si kurz spestrili kaňoningom a potápaním. Takmer každý rok organizujeme kurz s kombináciou hory a more. Ak máte chuť spestriť si svoju prímorskú dovolenku a pritom sa zdokonaliť v lezení, alebo sa chcete bezpečne naučiť liezť, neváhajte a pridajte sa k nám.
Kamera: Martin Murár
Strih: Eva Tara
Hudba: On Ira - Zaz, Hemingway - Garou, La Bas - J. J. Goldman
Šesť vrcholov s nízkym tlakom vzduchu, šesť zaplavených jaskýň s vysokým tlakom vody, dvanásť žralokov s nízkym rešpektom pred človekom a šesť potápačov s krátkodobo vysokým tlakom krvi.
Partia rekreačných potápačov sa vo Vysokých Tatrách dozvie viac o vysokých horách Mexika a profesionálny inštruktor horolezectva zase o záhadných zaplavených jaskynných systémoch nazývaných cenoty. Dlho plánovaná potápačská dovolenka, zvyčajne strávená spôsobom voda, loď a pláž, dostáva novú podobu. Po náročnej príprave v slovenských a iných európskych veľhorách sa ocitajú zoči-voči novo zvoleným výzvam. Na ceste vedúcej k ich zdolaniu však stoja zóny rizika, na ktoré nie sú certifikovaní.
Slidesow kombinovaná s krátkymi filmami zachytáva prípravu a priebeh horolezecko-potápačskej expedície.
Účinkujú: Mirka a Miro Bobákovci, Denisa Urbániová, Eva Taračová, Martin Murár.
Dosiahnuté vrcholy Alta Luce 3184 m, Punta Gnifetti 4556 m (Monte Rosa Európa), Cerro la Cruz del Marquez 3930 m (Ajusco), El Capitán 4550 m, Pico del Fraile 4680 m, (Xinatecal), Segunda Rodilla 5075 m, Monte de Venus 5125 m (Iztaccíhuatl) a Citlaltépetl 5675 m. Ponory v jaskyniach a kalverách Dos Ojos, Bat cave, Grande Cenote, Actun Ha, Anjelita, Calavera – Temple of Dom.
Zvuková stopa je záznam na diktafón mobilného telefónu z prezentácie na festivale Hory a mesto 2014.
Dokumentárny film Vlada Dudláka zachytáva časť turisticko-horolezeckej expedície v Iráne. Počas expedície sme vystúpili na najvyšiu sopku Ázie Damavand 5671 m. Po tom nasledoval pre skupinu kultúrno-historický program. Druhá, teda moja sólová časť expedície teda vo filme nie je. Po lezení v oblasti Mariah rock pri Teheráne som pokračoval do horolezecky najzaujímavejšej a najviac zaľadnenej časti starej Perzie pohoria Elborz. Na konci októbra, po horolezeckej sezóne boli už miestne hory úplne opustené, ale počasie ešte stále priaznivé. V takejto nádhernej mystickej atmosfére som vystúpil severovýchodným pilierom na vrchol Šalamúnov trón v jazyku farsí nazývaný Takht-e-Sulejman 4659 m. Krátku regeneráciu po slovenskom prvovýstupe som si potom užil na pláži de Husaín pri Kaspickom mori.
Dva mesiace po našom Iránskom putovaní zemetrasenie zničilo 2500 rokov staré mesto Bam (zapísané na zoznam UNESCO). V ruinách zahynulo 35 000 ľudí. Film získal na festivale Camera Slovakia 2004 druhé miesto.
Vladovu cestopisnú reportáž z podujatia nájdete na hiking.sk
Slideshow z trojčlennej (Lucia, Honza a Martin) skialpinisticko–horolezeckej expedície. Na záberoch sa objavujú tri úplne odlišné oblasti najvyšších hôr Európy a takmer všetky Kaukazské päťtisícovky. Prvé snímky sú venované zlyžovaniu Elbrusu z vrcholu, následujú fotografie z tajomnej Cejskej doliny s nádherným vrchom Uilpata 4647 m a záver je venovaný asi najkrajšej časti Kaukazu doline Bezengi. Počas Expedície sme zlyžovali Elbrus 5642 m (Prielbrusie) a vrchol Dychni-Aus-Baši 4000 m (Bezengi). Vyliezli sme Gidan Tau 4185 m a pod vrchol Pik akademik Sacharov (Cej). Fotografie Martin Murár, hudba Jurij Vizbor.